W klasach integracyjnych uczą się wspólnie dzieci niepełnosprawne i pełnosprawne. Zespół klasowy jest mniejszy.
Tak dobrane klasy dają dzieciom możliwość rozwijania tolerancji i akceptacji, uczą empatii i zasad wzajemnej pomocy. Charakteryzują się zindywidualizowanym podejściem do każdego dziecka, a praca nad jego problemami odbywa się w atmosferze zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Dzieci uczą się pomagać sobie i współpracować, stymulowany jest ich rozwój emocjonalny i społeczny, natomiast wykluczana jest niezdrowa rywalizacja między uczniami. Jest to także sposób przeciwdziałania izolacji społecznej i kształtowania pozytywnych postaw wobec innych.
Organizacja pracy klas :
Klasa integracyjna realizuje podstawę programową kształcenia ogólnego, a ilość godzin dydaktycznych jest taka sama, jak w pozostałych klasach na danym poziomie edukacyjnym.
Treści edukacyjne są na bieżąco modyfikowane przez pedagoga wspomagającego tak, aby odpowiadały możliwościom edukacyjnym dzieci.
W toku lekcji wszyscy uczniowie realizują ten sam temat, zgodny z podstawą programową dla danego etapu kształcenia, jednak treści dla poszczególnych uczniów dobierane są do ich możliwości intelektualnych.
Dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przewidziane są zajęcia dodatkowe (m.in. rewalidacyjne, socjoterapeutyczne i logopedyczne).
System oceniania w klasach integracyjnych jest spójny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania.
Ocena uczniów uwzględnia zarówno poczynione postępy, jak i wkład pracy konieczny do realizacji obowiązku szkolnego.